A
A
A

Арсен Аваков: Кордон безапеляційно повинен знаходитися під контролем українських прикордонників. Нам не потрібні помічники та радники

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков сказав в ефірі "Свобода слова" на телеканалі ICTV, що під час перехідного періоду з початком місцевих виборів на Донбасі, до спільного патрулювання території будуть допущені представники української поліції, миротворчої місії та територіальних громад. Міністр зазначив, що Україна не буде допускати до патрулювання тих, хто вбивав, стріляв чи допомагав встановлювати окупаційну владу. 

«Ще раз хочу наголосити, що всі ми українці. І територія Донбасу та Криму – це Україна. Тому ми хочемо, щоб там життя було нормальним і вибори проходили нормально - як і  по всій країні, за тими ж законами, як і у нас», - сказав міністр.

Арсен Аваков розповів, що хорватський досвід створення та діяльності таких спільних для патрулювання сил – це складна, проте одна з небагатьох успішних практик досягнення миру.

«Хорватський досвід має місце. В той момент, коли переходили від однієї моделі до іншої, до моменту повного контролю, були деякий час так звані "спільні сили" – був  представник української поліції, представник миротворчої місії ОБСЄ або іншої місії та представники територіальних громад. І тут "тонке поле для спекуляцій і трактовок". Тому тут необхідно чітко визначити та формулювати це питання", - зазначив міністр.

Також міністр внутрішніх справ наголосив, що згідно із Мінськими угодами, в момент перед виборами всі незаконні органи влади, "народна міліція" та інші повинні припинити своє існування. І як тільки проходитимуть вибори, мають запрацювати нові органи. Ті, що визначені Конституцією України. Жодних інших бути не може.

Крім того, ще однією безпекою умовою для проведення виборів є контроль українських прикордонників над україно-російським кордоном. 

«Кордон повинен повністю знаходитися під контролем українських прикордонників. Ймовірно, вони будуть підсилені додатковими силами», - додав Арсен Аваков.

Міністр наголосив, що ключову роль у перехідних поліцейських силах відіграватимуть українські правоохоронці.

«Цей процес має виглядати наступним чином: коли починаються вибори, на Донбас заходить українська поліція, у тому числі й вихідці з Донецької та Луганської області, до них у присутності міжнародних сил приєднуються представники місцевих громад. Далі вони починають спільне патрулювання,  забезпечують контроль правопорядку», - роз’яснив міністр внутрішніх справ. 

Щодо концепції перехідного правосуддя - яким чином визначати, хто злочинець, кого можна залучати до спільного патрулювання, а кого ні, міністр внутрішніх справ відповів про доцільність прийняття так званого закону "Про колаборантів". 

«Хтось каже, що це закон про амністію, а я кажу – закон «про колаборантів». Якщо ти сільський лікар і працюєш у вертикалі міністерства охорони здоров'я ДНР, у тебе немає альтернативи і ти виконуєш соціально важливу та необхідну функцію. Те ж саме для вчителів і дрібних клерків... А якщо ти виконуєш репресивну функцію: організовуєш загони, які стріляють в нашу сторону, здійснюєш або здійснював повалення влади насильницьким шляхом, якщо ти в Слов'янську вбивав протестантських священиків, то ти не підпадаєш під закон "про прощення", а підпадаєш під кримінальну відповідальність. І такі люди будуть. Про це треба чесно сказати», – сказав міністр.

Департамент комунікації МВС України