A
A
A

Кабмін підтримав ряд законопроектів щодо діяльності ДСНС

Міністр внутрішніх справ заявив, що відтепер ДСНС отримуватиме компенсацію за судовий збір у разі, якщо суд визнає винними у порушеннях, що становлять загрозу життю і здоров’ю людей, недобросовісних суб’єктів господарювання.

Відповідне рішення сьогодні, 12 лютого, підтримав кабінет міністрів.

Арсен Аваков заявив, що Державна служба з надзвичайних ситуацій у повній мірі виконує покладені на неї обов’язки.

Так, Державна служба України з надзвичайних ситуацій відповідно до покладених завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту, відповідно до статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення на об’єктах суб’єкта господарювання порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, ДСНС звертається до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи об’єктів, зупинення проведення робіт та надання послуг.

Однак, з набуттям чинності 01 вересня 2015 року Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору», прийнятим Верховною Радою України 22 травня 2015 року, пільги стосовно сплати судового збору суб’єктами владних повноважень, у тому числі й у разі звернення державних органів до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, відмінено. А кількість бюджетних коштів, передбачених на сплату судового збору, не дозволяє повною мірою реалізовувати повноваження щодо звернення до адміністративних судів з позовами про застосування запобіжних заходів.

«У цей же час протягом 2015-2017 років кількість звернень ДСНС до адміністративних судів унаслідок виявлення порушень під час здійснення перевірок визначеної Урядом категорії суб’єктів господарювання неухильно зростала та становила 796, 811 та 1497 позовів відповідно. Лише протягом 2018 року до адміністративного суду було подано 2041, а за 11 місяців 2019 року - 1485 позовних заяв щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації об’єктів у разі виявлення порушень у сфері пожежної та техногенної безпеки, які становлять загрозу життю і здоров’ю людей. Із них у 2018 році задоволено 467, а у 2019 році ~ 257. Сума сплаченого судового збору склала 3 млн 469 тис. 700 грн та 2 млн 852 тис. 685 грн відповідно. Крім того, за апеляційне і касаційне оскарження додатково сплачено судового збору близько 400 тис. грн у 2018 році та 140 тис. грн у 2019 році»,  - зазначив Арсен Аваков.

Тому, МВС подало на розгляд Кабміну законопроект, який передбачає повернення судового збору (або його пропорційної частини відповідно до обсягу задоволених вимог) позивачу у разі задоволення судом позову (його частини) незалежно від статусу позивача (орган владних повноважень, суб’єкт господарювання, фізична особа тощо).

Це дозволить не лише зекономити державні кошти, але й направити матеріальне відшкодування на розвиток матеріально-технічної бази ДСНС.

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових видатків з державного та місцевих бюджетів України.

Прийняття проекту Закону дозволить зменшити фінансове навантаження на державний бюджет внаслідок оплати коштів до бюджету стороною - відповідачем, не на користь якої прийнято судове рішення, пропорційно задоволеним вимогам. Ураховуючи статистичні дані лише за 2018 - 2019 роки, без урахування справ, щодо яких судове провадження триває, сума коштів, що могла бути уже повернута до державного бюджету, на цей час становить близько 1 млн гривень.

Кабінет міністрів України підтримав зміни, які ініціювала Державна служба з надзвичайних ситуацій. Відтепер, родини рятувальників отримуватимуть допомогу  на поховання і компенсації матеріальних витрат на ритуальні послуги.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що Закон України захищає права військовослужбовців у разі, якщо вони загинули під час виконання обов’язків. Відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» матеріальна допомога надається в разі смерті (загибелі) військовослужбовця в період проходження військової служби.

«Щодня рятувальники ризикують своїм життям, виконуючи різноманітні завдання по всій території України. Тому ми пропонуємо внести зміни до частини другої статті 121 Кодексу, розширивши коло суб’єктів, що мають право на отримання допомоги на поховання і компенсацію матеріальних витрат на ритуальні послуги»,  - зазначив Арсен Аваков.

Проект Закону без зауважень погоджено Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Міністерством соціальної політики України, Міністерством фінансів України, Міністерством юстиції України. Реалізація проекту буде здійснюватися в межах асигнувань, передбачених у Державному бюджеті України для утримання ДСНС.

Зазначимо, що в 2019 році під час виконання службових обов’язків загинули 6 рятувальників.

Департамент комунікації МВС України