A
A
A

МВС готове співпрацювати з міжнародними партнерами у питаннях контролю за обігом зброї, - Сергій Гончаров

Для ефективного контролю за обігом легальної та нелегальної зброї необхідна якісна взаємодія, як органів державної влади, так і міжнародних партнерів.

Про це сьогодні, 21 січня, заявив заступник міністра внутрішніх справ Сергій Гончаров під час засідання Координаційної ради програми ОБСЄ «Посилення можливостей державних органів України у запобіганні та боротьбі з незаконним обігом зброї, боєприпасів та вибухових речовин у всіх аспектах».

«МВС формує політику у сфері протидії злочинності та забезпечені публічного порядку та безпеки, а також у захисті державного кордону. Ми підтверджуємо свою готовність виступити лідером та координатором у міжнародному проекті контролю обігу зброї. Для нас необхідний комплексний підхід за всім життєвим циклом зброї: від моменту її створення до моменту виведення з обігу та утилізації», ‑ сказав Сергій Гончаров.

Заступник міністра зазначив, що важливим лишається нормативне питання врегулювання незаконного і законного обігу зброї.

«Чудовим результатом нашої спільної роботи буде напрацювання єдиного варіанту Закону, який би відповідав європейським стандартам, про врегулювання обігу зброї. Документ повинен бути з чітким визначенням дефініцій. Адже одним із ризиків є питання нормативної невизначеності. Ми повинні створити чіткі правила гри, тоді нам буде простіше дотримуватися контрою за цими правилами», ‑ сказав Сергій Гончаров.

Він зазначив, що у вищих навчальних закладах системи МВС студенти і курсанти отримують всі необхідні знання для роботи з обігом зброї, як у містах, так і на кордонах країни. Однак, МВС підтримує ініціативу проведення спільних міжнародних навчань та тренінгів.

Начальник Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва НПУ Василь Неволя зазначив, що основним каналом потрапляння нелегальної зброї на територію України лишаються окуповані території.

«Упродовж 2019 року Національною поліцією вилучено 1868 одиниць вогнепальної зброї різних систем і модифікацій. Вилучено 81 кулемет і реактивні системи, понад 162 тисячі патронів, 1934 гранати, 25 мін, 1832 боєприпасів», - зазначив він.

Тому Нацполіція радо вітає ініціативу міжнародних партнерів щодо співробітництва у цих питаннях.

Перший заступник голови ДПСУ Володимир Нікіфоренко зазначив, що контрабанда зброї - серйозний виклик для безпеки країни, особливо в умовах війни.

«Важливим здобутком у протидії контрабанді стало запровадження проекту міжнародної технічної допомоги, підтримка ДПСУ у запобіганні та протидії незаконного обігу зброї, боєприпасів та вибухових речовин через державний кордон. Ситуація на державному кордоні є своєрідним індикатором прикордонної безпеки. Основними факторами, що впливають на контрабанду засобів терору є: масштабні незаконні постачання зброї до окупованих районів Донецької та Луганської областей та неконтрольований її обіг, складна соціально-політична та криміногенна ситуація в східних та південних регіонах України, високий рівень криміналізації протиправної діяльності і водночас низький рівень економічного розвитку прикордонних регіонів», - зазначив Володимир Нікіфоренко.

Він наголосив, що загроза контрабанди зброї та вибухівки з України відсутня. Про це свідчать результати діяльності служби, а також висновки наших європейських колег. Упродовж останніх років тенденція до збільшення кількості спроб незаконного переміщення зброї та боєприпасів не спостерігається, стійких каналів не виявлено.

«Загалом за минулий рік вилучено 659 одиниць зброї, у 2018 році ‑ 669, у поточному ‑ 24 одиниці. Тоді, як у довоєнних роках контрабанди було удвічі більше - 1130 одиниць. При цьому важливо, що лише 5% цієї зброї - вогнепальна. Для західної та північної ділянок кордону контрабанда зброї взагалі не є актуальною. Водночас зберігається загроза для кордону з Росією, на адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом. В районі ООС у 2019 році прикордонники вилучили 26 одиниць зброї та 3,3 тисячі боєприпасів, в той час як у 2018 році було 35 одиниць і в поточному - 3 одиниці. Більшість боєприпасів виявлено за оперативною інформацією у схованках на місцевості, де проходили бойові дії. ДПСУ активно реагує на існуючі загрози, впроваджуються європейські підходи інтегрованого управління кордонами», - сказав Володимир Нікіфоренко.

Департамент комунікації МВС України

Фото Андрія Новицького