A
A
A

Спростування інформації щодо розширення можливостей розвідувальних підрозділів Нацгвардії

Останніми днями на інформаційних Інтернет-ресурсах з’явилися неправдиві повідомлення Центру протидії корупції про розширення можливостей підрозділів Національної гвардії України у проведенні розвідувальних заходів, які ґрунтуються на поверхневому та не фаховому вивченню законопроєкту реєстр. №2412-д, який було підготовлено та подано Комітетом Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки на виконання доручення Верховної Ради України від 12 грудня 2019 року.

Про необхідність приведення чинного законодавства України, що регулює правові та організаційні засади функціонування розвідки в України до вимог сьогодення та потреб національної безпеки України, свідчить також той факт, що 07 листопада 2019 року Президентом України подано, законопроєкт реєстр. №2412 «Про розвідку» визначений ним, як невідкладний.

Ураховуючи викладене слід зауважити, що над законопроєктом 2412-д працювала робоча група створена при Комітеті Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки до складу, якої увійшли народні депутати, представники Офісу Президента України, відповідні фахівці та експерти РНБО, складових сектору безпеки та оборони, Офісу НАТО в Україні, а також представники громадських організацій. Результатом роботи цієї групи, яка полягала у проведені низки обговорень та консультацій, став законопроєкт №2412-д, який було створено з урахуванням законопроєкту №2412.

Згідно із законопроєктом №2412-д, Національна гвардія України не має права бути органом розвідки. Утім Нацгвардія є суб’єктом розвідувального товариства, а підрозділи розвідки органів військового управління та військових частин НГУ, в порядку визначеному законом, можуть залучатися до виконання окремих розвідувальних завдань та в межах визначених законодавством повноважень здійснювати діяльність із метою розвідувального забезпечення застосування Національної гвардії України зокрема, в районі операції Об’єднаних сил.

З початком збройної агресії РФ на східній території України, підрозділи НГУ беруть активну участь у виконанні бойових завдань. У 2014 році гвардійці вели бойові дії по всій лінії зіткнення. До їхніх завдань входили пошук та ліквідація блокпостів незаконних збройних формувань, організація блокування осередків дислокації НЗФ, недопущення поширення їхньої діяльності на інші території України. На жаль, за весь період бойових дій на Донбасі загинуло 229 нацгвардійців.

На сьогодні розвідка є невіддільним елементом ведення бойових дій на сході України, тож надання НГУ цих функцій дозволяє ефективніше застосовувати підрозділи Нацгвардії в зоні Операції об’єднаних Сил та зберегти життя особового складу.

Стосовно версій про можливість свавілля та необмеженого використання Національною гвардією України повноважень, які передбачаються для неї законопроєктом 2412-д повідомляємо, що відповідно до частини другої статті 9 законопроєкту визначено те, що «підрозділи розвідки органів військового управління та військових частин Національної гвардії України, що в межах визначених законодавством повноважень здійснюють діяльність із метою розвідувального забезпечення застосування Національної гвардії України», що унеможливлює здійснення будь-яких заходів, які не стосуються виконання завдань визначених Законом України «Про Національну гвардію України».

До зазначеного хочеться додати, що частиною другою статті 19 Конституції України визначено «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Наостанок хочемо звернути увагу, що розділом VІІІ законопроєкту пропонується впровадження здійснення широкого демократичного цивільного контролю та нагляду за суб’єктами розвідувального співтовариства.

Розповсюдження подібної інформації, що не містять під собою експертного обґрунтування, а базується на припущеннях і маніпуляції сенсами вирваними із контексту, наводить на думку, що вчинення таких дій спрямоване на розхитування суспільства та підрив національних інтересів.

 

Пресслужба НГУ