A
A
A

Підсумки та висновки ґендерного марафону МВС – 2019

Протягом останніх півроку відбувались інформаційні робочі наради радниці Міністра МВС з питань ґендерної політики Вікторії Арнаутової з керівниками складових системи МВС щодо стану справ у впровадженні ґендерної політики в секторі безпеки і оборони та підвищення їх ґендерної компетентності.

До ґендерного руху тепер приєднався персонал складових системи МВС восьми областей, а саме: Донецької (Маріуполь), Дніпропетровської, Одеської, Львівської, Харківської, Рівненської, Миколаївської, Вінницької областей.

Особливу увагу було приділено спілкуванню з керівництвом Вищих навчальних закладів системи МВС і до марафону приєдналися Дніпропетровський університет внутрішніх справ, Одеський університет внутрішніх справ, Львівський університет внутрішніх справ, Харківський університет внутрішніх справ. Близько 2000 регіональних керівників різних рівнів Національної гвардії, Національної поліції, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної прикордонної служби, Державної міграційної служби та Вищих навчальних системи МВС розширили свою обізнаність з ґендерної політики.

В ході зустрічей з керівниками ґендерна радниця Міністра ознайомлювала присутніх із здобутками ґендерної інтеграції в системі МВС, проблемами та викликами в цьому напрямку. Ґендерні питання та перспективи в МВС вирішуються вже декілька років, і в деяких відомствах вже досягли певних результатів. З 2017 року працюють радниця і ґендерна служба в Національній гвардії України.

 «Як свідчить досвід, позитивні наслідки ґендерної інтеграції є результатом роботи радників та окремих уповноважених ґендерних структур, там де вони є. А там де ще відсутні такі ґендерні інституційні механізми, одразу кидається в очі різноманіття невирішених правових та дискримінаційних питань, як в середині структур так і назовні при наданні послуг населенню, громадам. Це якраз і є поштовхом іншим керівникам щодо прискорення призначення радників з ґендерних питань на стратегічному рівні та введення в організаційно-штатні структури окремих уповноважених підрозділів», - зазначає Вікторія Арнаутова.

Запропоновані дискусії торкалися актуальності питання ґендерної рівності для сектору безпеки і оборони та усталених міфів, які помилково існують в суспільстві щодо ґендерних питань.  Адже основними поняттями, якими керується ґендерна політика, є: недопущення дискримінації за статевою ознакою, забезпечення рівних можливостей поєднання професійних та сімейних обов’язків, забезпечення рівної участі у прийнятті суспільно-важливих рішень, виховання ґендерної культури та захист від пропаганди ґендерної нерівності, дискримінації й насильства. Водночас, це основні критерії за якими має існувати  будь-яка цивілізована держава у сфері прав людини.

«Така зустріч є своєчасною, адже питання ґендерної рівності сьогодні є актуальним, як ніколи. «Українські жінки сьогодні воюють на рівні з чоловіками, захищають кордони нашої держави. У зоні бойових дій я зауважував не раз, що психологічно жінки є навіть стійкішими, ніж ми, чоловіки, і врятували не одне життя. Тому питанню ґендерної рівності повинна приділятися належна увага», – додав очільник поліції Львівщини Василь Віконський.

Питання покращення умов роботи та проходження служби для жінок, у військових частинах Західного ОТО Національної гвардії України не нове. Всі нагальні питання враховуються керівництвом, для подальшого впровадження та надання комфортних умов праці та служби для всіх категорій військовослужбовців.

«Інтеграція жінок в сектор безпеки - є своєрідним показником розвинутого та демократичного суспільства. Сьогодні до структур системи МВС активно йдуть жінки, і наше першочергове завдання максимально забезпечити їм умови служби та праці», - зауважує радниця Міністра МВС. 

В ході робочих зустрічей пані Арнаутова ретельно ознайомилась з роботою гарячої лінії 101, 112, яка вже довгий час працює на базі Державної служби з надзвичайних ситуацій. Така гаряча лінія з її технічними можливостями, кадровим потенціалом та досвідом координації і перенаправлення дзвінків, може стати одною із складових механізму реагування на випадки ґендерної дискримінації та сексуального насилля.

 «Ми різні - ми рівні. Ґендерна рівність це вигода для усіх, як для особистостей, які бажають працювати і служити в наших струткурах, так і для країни в цілому. Одже, завдяки ґендерному підходу та збільшенню бази потенційних навичок через урізноманітнення людських ресурсів, ми підвищуємо оперативну  ефективність складових системи МВС» - зазначила Вікторія Арнаутова.

 Основний висновок робочої наради з прикордонниками Західного регіонального управління Держприкордонслужби – «НЕ ТАКА СТРАШНА ҐЕНДЕРНА ПОЛІТИКА, ЯК ПРО НЕЇ ГОВОРЯТЬ». Вікторія Арнаутова наголосила, що впровадження ґендерного паритету в правоохоронних структурах це не лише  зобов’язання України перед українцями, а й перед світовою спільнотою. Адже рівні умови для чоловіків та жінок дозволять кожному правоохоронцю розвиватися у своєму напрямку, а держава та суспільство повинні надавати можливості, а не створювати перешкоди для самореалізації. Крім того, військовослужбовці розповіли про співвідношення відсоткової долі чоловіків та жінок серед охоронців західного кордону.

У Львівському державному університеті внутрішніх справ, в якому якраз вирішується питання призначення на посаду радника ректора з ґендерних питань, обговорили напрямки ґендерної інтеграції в МВС.

Спілкуючись з представниками університету, Вікторія Арнаутова наголосила на важливості вивчення питань ґендерної рівності та зауважила, що наразі створюються методичні рекомендації для впровадження блоку таких дисциплін у вишах. Мова йшла про різні виміри ґендеру – індивідуальний, інституційний та соціальний, а також про необхідність розробки рівнів ґендерної компетентності персоналу за напрямками діяльності.