A
A
A

У ДСНС розповіли про напрямки роботи у рамках співпраці з НАТО

До 70-річчя заснування Організації Північноатлантичного договору ми вирішили розповісти про історію співпраці Державної служби України з надзвичайних ситуацій з Альянсом. ДСНС - один з центральних органів виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в сферах цивільного захисту, захист населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідацію надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежну та техногенну безпеки, діяльність аварійно-рятувальних служб, профілактику травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності. Вона, як складова сектору безпеки та оборони, бере участь у програмах та ініціативах НАТО.

Продовжується реформування системи Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Реалізація Стратегії реформування системи ДСНС здійснюється за трьома напрямками: перехід від державного нагляду у сфері пожежної і техногенної безпеки до системи запобігання надзвичайним ситуаціям європейського зразка. Переглядаються нормативно-правові акти у сфері пожежної та техногенної безпеки, в частині зменшення тиску на бізнес, спрощення підприємницької діяльності та наближення національного законодавства у цій сфері до законодавства країн ЄС, імплементації європейських стандартів відповідно до Угоди про асоціацію України з ЄС, із запровадженням ризик-орієнтовного підходу до управління техногенною та пожежною безпекою; вдосконалення системи реагування на пожежі та надзвичайні ситуації. Для розвитку руху добровільних пожежних, створення місцевих пожежно-рятувальних підрозділів та Центрів громадської безпеки, як нового напрямку комплексного надання населенню послуг з питань рятувальної і медичної справи та охорони громадського порядку, ДСНС організовано активну співпрацю із заінтересованими органами влади та громадськими організаціями; підвищення спроможності органів управління та підрозділів ДСНС до ефективного захисту населення та територій від пожеж та надзвичайних ситуацій. Основні зусилля зосереджено на технічному переоснащенні сучасною технікою, аварійно-рятувальними засобами та спеціальним обладнанням сил цивільного захисту, які входять до системи ДСНС, у тому числі із залученням міжнародної технічної допомоги.

У рамках проектів міжнародної технічної допомоги отримано від Уряду США обладнання у вигляді експериментальної лабораторії та приладів виявлення хімічних речовин на базі мікротактичних наземних роботів; від Уряду Німеччини — ІТ обладнання та систему візуального сканування “SIGIS II” (для виявлення небезпечних хімічних елементів у повітрі) з метою облаштування 4 аудиторій на базі навчальних закладів ДСНС для проведення тренінгів та командно-штабних навчань.

ДСНС також постійно здійснюються заходи щодо підвищення спроможностей піротехнічних підрозділів у сфері гуманітарного розмінування, в тому числі шляхом міжнародного співробітництва. У рамках проекту міжнародної технічної допомоги спільно з Координатором проектів ОБСЄ в Україні з метою укомплектування піротехнічних підрозділів, а також для забезпечення функціонування у ДСНС системи управління інформацією “IMSMA” отримано спеціальне обладнання. Проведено тренінги за програмою підготовки операторів системи управління інформацією у протимінній діяльності IMSMA.

У липні 2018 року ДСНС спільно із Данською радою у справах біженців в Україні та Данською групою з розмінування започатковано новий проект з гуманітарного розмінування «Підготовка та залучення до виконання робіт з гуманітарного розмінування піротехнічних підрозділів ДСНС України».

Продовжується виконання робіт із знешкодження та знищення виявлених вибухонебезпечних предметів на території України, що залишилися внаслідок бойових дій та військової діяльності та інші заходи.

Піротехнічним підрозділами ДСНС забезпечено оперативне реагування на всі випадки виявлення вибухонебезпечних предметів та виконання планових робіт з гуманітарного розмінування території України. Загалом з початку року піротехнічними підрозділами ДСНС  здійснено понад 10500 виїздів, виявлено, вилучено та знешкоджено понад 66 тис. 400 вибухонебезпечних предметів, перевірено та розміновано територію загальною площею понад 6560 гектарів.

У рамках реалізації за участю органів місцевого самоврядування проектів з підвищення рівня інформування населення про мінну небезпеку ДСНС постійно проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота серед населення щодо дій у разі виявлення вибухонебезпечних предметів, здійснюються заходи стосовно розроблення та розповсюдження друкованих матеріалів (інформаційних листівок, плакатів, пам’яток тощо) тематичних аудіо- та відеороликів через телебачення, радіо, інтернет-видання, інформагенції, власні інформаційні сервери і веб-сайти обласних державних адміністрацій. Особлива увага ДСНС приділяється проведенню роз’яснювальної роботи на території Донецької та Луганської областей.

ДСНС забезпечує оперативний зв’язок та взаємодію з Євроатлантичним координаційним центром НАТО з реагування на катастрофи (далі — ЄАКЦРК) з метою надання або залучення гуманітарної допомоги у випадку виникнення надзвичайних ситуацій, спричинених катастрофами природного, техногенного та військового характеру.

Так, у березні 2018 року отримано запит про допомогу від Міністерства охорони здоров’я Румунії у зв’язку з нестачею імуноглобуліну, у відповідь на який Україна повідомила ЄАКЦРК та владу Румунії, що може забезпечити достатню кількість імуноглобуліну людини. У липні 2018 року на звернення ЄАКЦРК щодо можливості надання допомоги Швеції та Латвії, які постраждали внаслідок масштабних лісових пожеж, ДСНС оперативно поінформувала НАТО про готовність направити пожежний літак АН-32П для гасіння лісових пожеж. У жовтні отримано запит про допомогу від Індонезії через Механізм цивільного захисту ЄС у зв’язку з землетрусом. В запиті була потреба надання екологічних експертів та експертів з управління відходами.

Особливої уваги заслуговує участь ДСНС у міжнародних навчаннях НАТО з реагування на катастрофи та ліквідації їх наслідків, які майже щороку проводяться НАТО в одній з країн-партнерів Альянсу у рамках Програми “Партнерство заради миру” за участю країн-членів та партнерів НАТО. Починаючи з 2000 року, ДСНС (а в той час МНС) представляла Україну в 13 повномасштабних міжнародних навчаннях НАТО із залученням сил та спеціального обладнання. У 2018 році заплановано участь команди ДСНС у чергових міжнародних польових навчаннях НАТО з ліквідації наслідків катастроф “Сербія 2018”, які відбулися у жовтні 2018 року у Сербії.

Також протягом 2018 року представники ДСНС проходили підготовку на курсах НАТО у сферах: РХБЯ захисту; розвідки вибухонебезпечних предметів, розмінування та протидії саморобним вибуховим пристроям; цивільно-військового співробітництва; підвищення кваліфікації викладачів англійської мови вищих навчальних закладів системи ДСНС на базі мовних шкіл НАТО.

Продовжується обмін даними щодо радіаційного стану навколишнього природного середовища через Європейську систему обміну радіологічними даними (EURDEP). Центр прогнозування наслідків радіаційних аварій Українського гідрометеорологічного центру ДСНС України забезпечує щоденну обробку та передачу в он-лайн режимі результатів вимірювань рівнів потужності експозиційної дози гамма-випромінення до Спільного дослідного центру Європейської Комісії для подальшого висвітлення їх в системі EURDEP.

За матеріалами ДСНС України