A
A
A

Арсен Аваков: Ми не повинні допускати політичної корупції, фінансування виборчої кампанії має бути тільки з рахунку виборчого фонду

На сьогоднішній день до ЦВК подано 38 заяв кандидатів в президенти, а рахунки виборчих фондів відкрили лише кілька з них. Про це сьогодні, під час засідання розширеної колегії МВС сказав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.

«Проведення чесних, прозорих та демократичних виборів – важливе для суспільства. Питання забезпечення без пекової складової, питання забезпечення законності стосується всіх без винятку органів державної влади і всіх органів МВС. МВС спільно з ЦВК та громадянською мережею «ОПОРА» створена система оперативного реагування на порушення виборчого законодавства. Ви звертаєтесь до нас коли бачити порушення, ми проводимо перевірку. І якщо є порушення, є відповідна реакція, як з боку МВС так і з боку ЦВК», - сказав Арсен Аваков.

Окремо Арсен Аваков підкреслив неприпустимість фінансування кандидатами виборчої компанії незаконними шляхом: «На сьогодні до ЦВК подано 38 заяв кандидатів в президенти. Рахунки виборчих фондів відкрили лише декілька з них. Я наполягаю, що фінансування виборчої кампанії має бути тільки з рахунку виборчого фонду. Тільки з грошей, які «білі» і зрозумілі тільки. Це принципово. Ми не повинні допускати політичної корупції,яка виходить в світ через фінансування виборчого процесу з незрозумілих фондів».

 «Разом з цим, на цьому шляху, ми вже маємо тривожні та неприпустимі випадки. Так на цих вихідних в Кропивницькому було здійсно напад на учасника громадського руху ОПОРА, який разом з поліцією викривав порушення на виборах.», - зазначив Арсен Аваков.

За словами начальника Головного управління поліції в Кіровоградської області Романа Козьякова за фактом нападу на учасника руху ОПОРА було розпочато кримінальне провадження по факту хуліганства за ст. 296. «Проводяться слідчі дії, встановлюється особи, які можуть бути причетні до нападу.  На сьогоднішній день до Кропивницького відділу поліції було 10 звернень про порушення виборчого законодавства, було складено 6 протоколів. Матеріали направляються до суду», - додав Козьяков.

«Треба взяти на контроль ситуацію з тим, коли, особливо в маленьких містах, родичі або знайомі голосують за осіб, що працюють за кордоном. Якщо ми будемо бачити підпис навпроти прізвища особи, що перебуває за кордоном, та факт виданого бюлетеню – це одразу кримінальна справа. Факт перебування за кордоном можна довести за три хвилини. Державна прикордонна служба надає відомості про реальне місцеперебування виборця, Нацполіція документує його нібито розпис за отримання бюлетеня. Фальсифікатор йде за ґрати», - сказав міністр внутрішніх справ.

«Найширше коло обов’язків покладається на Нацполіцію. Поліцейські будуть забезпечувати проведення зустрічей з керівниками політичних партій та громадських організацій з метою роз’яснення неприпустимості дестабілізації суспільно-політичної ситуації в державі. Запобігання поширення агітаційних матеріалів, які надруковані з порушенням законодавства України. Перевірку та вжиття необхідних заходів за всіма зверненнями громадян щодо подій пов’язаних із проведенням передвиборчої кампанії та виборів. Реагування на факти блокування роботи об’єктів транспортної і критичної інфраструктур та втручання у виборчий процес», - сказав радник міністра внутрішніх справ Іван Стойко.

Також за його словами Нацполіція буде цілодобово охороняти приміщення окружних та дільничних виборчих комісій та супроводжувати членів дільничних виборчих комісій під час траспортування виборчих бюлетенів та документів.

Заступник голови Нацполіції Олександр Фацевич додав, що для забезпечення публічної безпеки та порядку під час фінального етапу виборчих перегонів необхідно залучати близько 60 тисяч правоохоронців:

«Враховуючи близько 30 тисяч загальної кількості окружних та дільничних виборчих комісій, для забезпечення їх охорони нам необхідно залучити щонайменше 60 тисяч правоохоронців - по 2 на дільницю. При цьому, додатково мають бути сформовані резерви з числа спецпідрозділів поліції та ТОР Департаменту патрульної поліції, налагоджено роботу слідчо-оперативних груп та груп документування з метою контролю за якістю виконання завдань особовим складом головних управлінь. Це при умові, що повсякденне завдання поліції, а саме реагування на порушення, залишається, що потребує щонайменше 15 тисяч поліцейських, що цілодобово забезпечують правопорядок на вулицях населених пунктів. Тож необхідно також залучити військовослужбовців НГУ, ДПСУ, рятувальників ДСНС, працівників ДМС, постійного та перемінного складу навчальних закладів поліції та системи МВС. В березні особовий склад НПУ буде переведений на посилений варіант несення служби», - сказав Олександр Фацевич.

Перший заступник міністра МВС Сергій Яровий зазначив, що до навчання мають бути проведені не лише для поліцейських, а також для Нацгвардії, ДСНС та ДПСУ. 

«Є доручення голови Нацполіції про проведення навчань в областях. Я хотів би залучити до них в обов’язковому порядку представників Нацгвардії, ДСНС, Держприкордонслужби та ДМС. І не просто провести навчання, а повністю розібратися в усіх питаннях, вникнути в усі недоліки та проблеми, які можуть виникнути. У нас дуже великий досвід у забезпеченні публічної безпеки і з урахуванням нього провести практичні навчання», - зазначив Сергій Яровий.

Заступник начальника Головного слідчого управління Нацполіціі України Максим Цуцкірідзе сказав, що на сьогодні у перебуває 8 кримінальних проваджень про злочини, пов’язані з порушеннями виборчого законодавства:

«Слідчі Наполіції будуть залучені до розслідування 99 відсотків заяв та повідомлень про злочини. Запроваджено щодобове чергування слідчих Головного слідчого управління та відповідно слідчих на місцях. Наразі у слідчих перебуває 8 кримінальних проваджень про злочини, пов’язані з порушеннями виборчого законодавства. За матеріалами ЦВК Головним слідчим управлінням здійснюється досудове розслідування щодо можливого вчинення кримінальних правопорушень під час фінансування, виготовлення друкованих матеріалів передвиборчої агітації кандидата на пост президента Шевченка Ігоря Анатолійовича», -  сказав  Максим Цуцкірідзе.

«Станом на зараз представники ОПОРА у регіонах подали 171 заяву та звернення щодо порушення порядку виборчої агітації та фінансування виборів як таких», - сказала координатор виборчих програм громадянської мережі "ОПОРА" Ольга Айвазовська.

Командувач Нацгвардії Юрій Аллеров відмітив, що у відомстві здійснюється необхідний комплекс організаційних і практичних заходів щодо забезпечення правопорядку та громадської безпеки під час проведення як передвиборчої кампанії, так і самих виборів Президента. Спільно з Національною поліцією організовано належну професійну та морально-психологічну підготовку особового складу. Військовослужбовці націлені, насамперед, на припинення протиправних дій, витримку, уникнення провокацій, ввічливе ставлення до громадян.

Департамент комунікації МВС України

Фото: Андрій Новицький та Олег Супрун