A
A
A

Арсен Аваков: Український бізнес повинен отримати додатковий захист, внесли відповідні ініціативи на розгляд Парламенту (ФОТО)

Міністр внутрішніх справ заявивя, що сьогодні, 8 листопада, на засіданні Уряду був затверджений законопроект, який встановить чітку процедуру взаємовідносин між бізнесом, правоохоронними та контролюючими органами.

Мета цього закону - встановити зрозумілу і прозору процедуру отримання ордера і проведення перевірки та слідчих дій щодо суб'єкта підприємницької діяльності.

«На сьогоднішній день на отримання дозволу судді на слідчі дії (будь-то обшук, негласні заходи спостереження або прослуховування) - потрібно, вдумайтеся, 10-15 секунд! Чинне законодавство не ставить перед суддею завдання оцінити достатність мотивації і аргументів з боку правоохоронних або контролюючих органів. Тому такі рішення приймаються майже завжди автоматично - простіше кажучи штампуються пачками за поданням працівників правоохоронних органів», - зазначив Арсен Аваков.

Міністр розповів, що новий законопроект пропонує, зокрема, обов'язкову відео і аудіофіксацію засідання суду, в якому слідчий суддя приймає рішення про дозвіл проведення обшуків чи інших слідчих дій, а у разі винесення суддею такого рішення без відео і аудіопротоколу - таке рішення буде - недійсним.

«Ми також пропонуємо безальтернативну норму про допуск адвоката на будь-якому етапі проведення обшуку чи інших слідчих дій. А також імператив про заборону вилучення оригіналів фінансово-господарської документації, комп'ютерів, серверів і мобільних телефонів під час проведення обшуку чи інших слідчих дій і вичерпного переліку винятків для цього положення безпосередньо в тексті Закону», - зазначив Арсен Аваков.

Він додав, що проект закону передбачає також обов'язкову аудіо та відеофіксацію проведення обшуку чи іншої слідчої дії, а докази, отримані в ході таких дій, але не зафіксовані в аудіо і відеопротокол, вважатимуться недійсними. Закон, за його словами, заборонятиме повторне порушення справи по одній і тій же фабулі різними правоохоронними органами при відсутності нових обставин або нової інформації.

«Пропонуємо створити комісію, яка розглядатиме скарги на неправомірне проведення перевірок, обшуків чи інших слідчих дій по відношенню до суб'єктів підприємництва, або на протиправні дії з боку правоохоронних або контролюючих органів в ході їх проведення», - зазначив Арсен Аваков.

Він додав, що законопроект регламентує право заявника на отримання підтвердження реєстрації кримінального провадження щодо його підприємства. «Право заявника оскаржувати бездіяльність слідства і подавати клопотання на визначення розумних строків кримінального провадження у справі стане щепленням від навмисного "затягування справи"», - підкреслив очільник МВС.

Окремо Арсен Аваков пропонує заборонити оприлюднення матеріалів з місця проведення обшуку чи інших слідчих дій без дозволу слідчого та ввести за це кримінальну відповідальність.

«Вважаю, що це положення важливо створити прямою нормою закону, оскільки зараз проведення слідчих дій - це найчастіше не стільки встановлення істини, скільки спосіб тиску на бізнес і інструмент дискредитації з боку недобросовісних конкурентів», - зазначив міністр внутрішніх справ.

Арсен Аваков висловив сподівання, що депутати розглянуть новий законопроект до Нового року.

Департамент комунікації МВС України