Міністерство
внутрішніх справ України 01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10
з по
Пошук по сайту

Міністерство внутрішніх справ України

Автоматична інформаційно-довідкова служба:
(044) 256-03-33

Канцелярія:
(044) 256-16-27

Факс:
(044) 253-64-04

Інформаційні запити засобів масової інформації

e-mail: zmi@mvs.gov.ua

Телефон "Довіри" Управління у справах учасників АТО

(044) 256-17-20
вівторок та четвер
(крім державних свят)
з 10:00 до 12:00
та з 15:00 до 17:00
ГУМВС України в Київській області
Київ
Лвів
Луцьк
Рівне
Ужгород
Івано-Франківськ
Тернопіль
Чернівці
Хмельницький
Житомир
Вінниця
Чернігів
Черкаси
Суми
Полтава
Харків
Кіровоград
Дніпропетровськ
Луганськ
Донецьк
Запоріжжя
Херсон
Миколаїв
Одеса
Сімферополь
Київська областьЛьвівська областьВолинська областьРівненська областьЗакарпатська область
Івано-Франківська областьТернопільська областьЧернівецька областьХмельницька областьЖитомирська область
Вінницька областьЧернігівська областьЧеркаська областьСумська областьПолтавська область
Харківська областьКіровоградська областьДніпропетровська областьЛуганська областьДонецька область
Запорізька областьХерсонська областьМиколаївська областьОдеська областьАР Крим область

Україна Арсен Аваков прокоментував ситуацію на блокпості під Слов'янськом

 

Бліц-інтерв'ю для «События недели» щодо інцидентів на блокпостах: суспільство має визначитися - порядок і закон або матрос Желєзняк і право сили!

Панюта: Хотілося б від Вас почути версію щодо події на блок-пості під Слов'янському?

Аваков: Ми мали ситуацію, коли група самовпевнених молодих людей на чолі з народним депутатом прийняла рішення протистояти поліції. І я вважаю, що це найбільша проблема того вечора. Хтось присвоїв собі право не підкорятися законам і застосовувати насильство. Ось в цьому і є проблема того зіткнення. Вважаю неприпустимим, коли народний депутат, розмахуючи посвідченням з одного боку, з іншого боку – б'є служителя закону або державного службовця, прекрасно знаючи, що той, виходячи зі своїх обов'язків, не може опонувати народному депутату. Вважаю, що це явище дуже небезпечне, насправді, для всієї країни в цілому. Тому наполягаю, щоб цим фактом була надана відповідна оцінка.

Панюта: Але подібні провокації були на блокпостах і раніше... Якщо це були провокації?

Аваков: Такі провокації бувають у всьому світі і завжди, і у нас зокрема були. Ці три роки ми жили в суцільних провокаціях. Але те, що сталося кілька днів тому, – це було... Не можу сказати з цинізмом... Це було зроблено з особливим викликом, демонстративним, який призводить до наступного: якщо суспільство з цим мириться, якщо поліцейська система з цим мириться – це означає, що суспільству не потрібна поліція, суспільству не потрібний порядок. Суспільству потрібен матрос Желєзняк в особі пана Парасюка, або в особі афериста Семенченко – когось із них. Тут давайте визначимося: або ми хочемо, щоб закон підтримувався силами правопорядку, які уповноважені державним апаратом, обраним народом, або на вулицю час від часу буде виходити новоявлений батька Махно, який-небудь матрос Желєзняк, якась людина, яка буде говорити: я маю мандат, я вас не слухаю, я – тут закон. Я не думаю, що з цим хтось готовий миритися.

Панюта: Рішення, щоб учасники конфлікту висловили свою думку з трибуни ВР, – це рішення керівництва чи самих поліцейських?

Аваков: Я за фактом доповіді прийняв таке рішення, і сказав, щоб офіцери, які зазнали нападу, прибули сюди. Коли народні депутати дізналися про те, що сталося, то запросили чотирьох офіцерів виступити у Верховній Раді. Тут я повністю відкидаю будь-які інсинуації, які формулює пані Сироїд, віце-спікер Верховної Ради, яка представляє партію «Смопоміч». Верховна Рада – це інституція і будівля, що належить народним депутатам. У ложах Верховної Ради завжди знаходиться величезна кількість гостей. Вони доступні на запрошення народних депутатів. Там бувають іноземні дипломати, журналісти, просто екскурсанти, хористи, міністри, заступники міністрів – всі ті, хто потрапляють туди на запрошення народних депутатів.

Виступаючи в залі парламенту, Юрій Береза запросив і тричі звернувся до головуючої пані Сироїд проголосувати, щоб допустити на трибуну парламенту офіцерів. Пані Сироїд закрила засідання. Злякавшись, мабуть, я так припускаю, за те, що розкриються факти, які будуть не дуже цікаві для її партійної структури. Вважаю, що цей вчинок був некоректним.

У відповідь запропонована була ... теза, що ледь не хунта на чолі з військовими захоплює зал Верховної Ради. Абсолютний абсурд – прикривають просто свій страх. У Герберта є чудові слова: «Страх вбиває розум». Я це так розцінюю. Не потрібно боятися, панове з «Самопомочі», нести політичну відповідальність на ваші кроки.

Панюта: Сьогодні вночі на сторінці в Фейсбук заступник голави Нацполіціі пан Аброськін сказав, що вже більше 500-т поліцейських підписалися під листом з вимогою зняти недоторканність з ... ?

Аваков: Це питання емоцій. Більш, ніж 100-тисячний колектив поліцейських, які працюють по всій країні, - близько 130 тисяч поліцейських зараз з пагонах, - для не важливо. Вони стоять на вулиці представляють закон. Або кожен, що приходить повз нього, дістає посвідчення з кишені і починає атакувати поліцейського: бризкати в очі сльозогінним газом або бити його, прикриваючись скоринкою ... Для багатьох це питання мотивації: навіщо служити закону, який дозволяє таке. Саме тому не тільки поліцейські, я як міністр, керівництво Національної поліції, сподіваюся, що й безліч депутатів, наполягають: цей факт повинен мати оцінку. Недоторканність депутата має політичний характер. Він не повинен притягатися за фактами його політичної діяльності. Але не за фактом його хуліганських дій або порушень закону.

Панюта: Але є ще одна страшна річ: якщо це дозволено народному депутату, то проста людина дивиться і каже: «Я ж теж можу не зупинитися?» ....

Аваков: «Та ми не будемо їм підкорятися, тому що вони не ідеальні поліцейські. Тому що ми намалювали у себе в уяві інших поліцейських. Вони повинні по-іншому поводитися, і тому ми не будемо підкорятися». Це замкнуте коло. Це прямий шлях до махновщини.

Наведу приклади цивілізованих країн. У Сполучених Штатах і конгресменів, і сенаторів заарештовують, не дивлячись на наявну у них недоторканність. Їх доставляють за фактом порушень, коли вони прикривають дорогу, наприклад, до поліцейської дільниці, іноді і в наручниках. Там встановлюють особу, дивляться документи, і випускають за певної процедури. І сенатори, і все конгресмени знають, що таку процедуру буде до них застосована. А у нас?

Я думаю, що це питання суспільства: реакція на такі події.

Панюта: Є ж ще так звана монополія держави на застосування сили. Чи буде поліція використовувати своє монопольне право на застосування сили тоді, коли це необхідно?

Аваков: Стверджую, що держава в нашому суспільстві має бути єдиним монополістом на застосування сили. А якщо поліцейський або нацгвардієць, або сбушник, або прокурор, застосував силу неадекватно - є контрольна міра відповідальності. Значить, його потрібно судити, його потрібно засуджувати за процедурою. Але, брати на себе обов'язки судді, - серед ночі, іноді перебуваючи в нетверезому стані, іноді в неадекватному емоційному стані, - народні депутати не мають права. У них немає таких повноважень, їм такі повноваження не надані.

Ми скільки завгодно можемо, і найчастіше, справедливо, - критикувати дії поліцейських і інших правоохоронців, говорити, що вони не досконалі. Але, якщо ми хочемо, щоб ми жили в ідеальному правовому суспільстві, нам потрібно крок за кроком цю норму відстоювати. Підкоряйся поліцейському і адекватно формулюй претензії до нього, сам не порушуй закони, і тоді ти будеш в ідеальному суспільстві.

Панюта: Деякий час тому ви запустили в тестовому режимі відеоспостереження на основних трасах і кількість порушень привела вас в жах?

Аваков: Близько року тому ми запустили перший тестовий режим спостереження на 4-х точках по всій Україні, в різних місцях, і подивилися кількість порушень, які потім, за діючими положеннями, повинні були б штрафувати через «листи щастя» в автоматичному режимі. Кількість цих порушень, кількість цих штрафів, які громадяни повинні заплатити за порушення правил дорожнього руху, вона дійсно, жахлива. Я відразу подумав, що якщо ми це введемо по всій країні, і це буде від 2 до 5 тисяч точок контролю, то не потрібно ніякого бюджету для Міністерства внутрішніх справ - нам цього вистачить, щоб розвиватися далі.

Але, правда полягає в тому, що, коли ми введемо ці правила - всі члени суспільства повинні видихнути, і сказати собі - о'кей, з цього моменту, все-таки і я хочу в своїй поведінці щось то змінити. І тоді смертність на дорогах у нас буде на порядок менше. І, сподіваюся, що штрафи будуть на рівні європейських.

Панюта: Коли це може бути?

Аваков: Це питання імплементації прийнятих законів. Це питання серйозних грошових вкладень. Ми оцінюємо цю суму, як дуже велику: близько мільярда доларів на всю систему. - На країну. - Так, на країну. Охочих вкласти ці гроші - величезна кількість, тому що приватні компанії хочуть на цьому заробити, отримуючи відсотки відрахувань. Я думаю, що ми вдамося до механізму залучення солідної міжнародної банківської установи, яка нам порадить вибрати адекватного інвестора. І отримати найкращі умови, як це робиться в провідних західних країнах.

Цей механізм будемо впроваджувати поступово, для того, щоб потихеньку ми всі звикали до цього. Щоб був механізм автоматичної фіксації, щоб був механізм оскарження цього процесу і був механізм стягнень.

Панюта: Дякую за відповіді. Сподіваюся ми стали краще розуміти, що відбувається ...

Аваков: Все буде добре! Залишайтеся оптимістами!

При використанні матеріалу гіперпосилання на mvs.gov.ua обов`язкове