A
A
A

Проектний офіс МВС. Річний звіт (ФОТО, ПРЕЗЕНТАЦІЯ)

У грудні 2016 року Міністерство внутрішніх справ України увійшло до лав прогресивних українських міністерств, створивши Проектний офіс (ПО). Це було зроблено для того, щоб надати Міністерству додаткову підтримку під час його трансформації на сучасне правоохоронне агентство європейського зразка та координації процесу реформування  підконтрольних відомств з огляду на забезпечення громадської безпеки та правопорядку, що ґрунтуються на принципах захисту прав та безпеки громадян, антикорупції, забезпеченні рівних прав та можливостей, а також наданні якісних державних послуг кожному громадянину України.

Роль ПО полягала в забезпеченні ефективної імплементації реформування МВС,  залученні інвестицій та міжнародної технічної допомоги для реалізації реформ. ПО був створений та координувався заступником Міністра з питань європейської інтеграції Анастасією Дєєвою.

У своїй діяльності ПО керувався такими основними принципами, як:

- послідовність реформ

- прозорість та підзвітність

- співпраця

- реальна результативність

- візуальний супровід реформ

Протягом 2017 року діяльність ПО, переважно, зосереджувалася на реалізації наступних завдань:

Підтримка європейської та євроатлантичної інтеграції

Для підтримки зобов'язань МВС в контексті європейських та євроатлантичних прагнень України реалізовано наступні заходи:

14 грудня 2016 року підписано угоду про стратегічне співробітництво між Україною та Європолом. Ця угода значно розширить формат співпраці, в тому числі щодо обміну оперативною інформацією по кримінальних справах. Це також дозволить українським правоохоронцям брати участь у спільних заходах з метою вивчення  більш широкого кола злочинів та встановлення місця знаходження осіб, причетних до вчинення злочинів, а також долучатися до розробки аналітичних звітів та створення спільних слідчих груп з державами ЄС.

В контексті реалізації плану заходів по виконанню зобов’язань МВС щодо Угоди про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншого боку, у першому читанні прийнято Закон №0124 про приєднання до Протоколу про внесення поправок до пункту а) частини першої статті 1 та частини першої та пункту б) частини третьої статті 14 Європейської угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ДОПНВ), завершена робота по розробці законопроектів та змін до Постанов Кабінету Міністрів України по імплементації директив ЄС про перевезення небезпечних вантажів та посвідчення водія задля створення спільної транспортної політики щодо отримання водійських посвідчень, що сприяє підвищенню безпеки дорожнього руху і вільному пересуванню осіб шляхом приведення норм національного законодавства у відповідність до норм законодавства Європейського Союзу в частині видачі посвідчення водія. Відповідні законопроекти передано на розгляд Верховної Ради.

Міністерство також активізувало співробітництво і з Європейським управлінням з питань запобігання зловживанням та шахрайству (Office européen de lutte anti-fraude - OLAF). Кабінет Міністрів України схвалив Проект постанови «Про запровадження національного механізму координації взаємодії органів державної влади з метою захисту фінансових інтересів України та Європейського Союзу», згідно якого Міністерство внутрішніх справ уповноважене на здійснення функцій Національного контактного пункту для організації взаємодії органів державної влади України з Європейським управлінням з питань запобігання зловживанням та шахрайству, Європейською Комісією та Європейським судом аудиторів.

Затверджений Урядом механізм покликаний забезпечити виконання вимог Європейського Союзу, зокрема щодо обміну інформацією з OLAF, проведення спільних оперативних заходів в рамках окремих розслідувань, вживання превентивних заходів та надання звітів про результати розгляду фактів корупції та шахрайства з коштами ЄС.  Дієвість цього механізму вже доведена на практиці. 25-29 вересня 2017 року детективами агентства проведено перевірочну місію у м. Хмельницький. За сприяння відповідальних працівників МВС та НПУ була перевірена правильність використання європейських коштів під час реалізації одного з проектів ЄС. Генеральний директор OLAF Джованні Кесслер висловив особисту подяку МВС за сприяння у реалізації даного завдання.

Для підвищення технічної та інституційної спроможності Державної міграційної служби у партнерстві з ЄС, підписано проект «Управління процесами міграції та притулку» на загальну суму 27,2 мільйони євро. Проект покликаний реалізувати 3 головні завдання: вдосконалити міграційну політику, сприяти вдосконаленню системи захисту державного кордону та створити Інтегровану інформаційну систему управління міграцією. Очікуваними результатами реалізації проекту є створення міграційного менеджменту європейського зразка, впровадження ефективних та надійних IT-рішень для захисту даних громадян України та запровадження комфортного і зручного міграційного сервісу, що починається зі швидкого паспортного контролю.

2017 рік був плідним і в контексті взаємодії Міністерства з Північноатлантичним Альянсом. 13 квітня 2017 року представники МВС прийняли участь у засіданні Спільної робочої групи Україна–НАТО з питань воєнної реформи. Міністерство взяло участь у засіданні як національний координатор сектору безпеки, щоб представити результати реформування та прогрес щодо запровадження комплексного ґендерного підходу.

Цього року МВС також приєдналося до реалізації Процесу планування та оцінки сил НАТО (ППОС), а також консультацій з розробки нових цілей, зокрема: а) планування та бюджетування; б) розвитку взаємосумісності; в) кіберзахисту; г) ґендерних перспектив. Цей процес дозволить посилити систему планування та проведення операційної діяльності МВС відповідно до західних норм, а також відкриє можливість для надання технічної та фінансової допомоги НАТО у здійсненні структурних реформ підконтрольних відомств, наприклад Державної служби надзвичайних ситуацій (відповідна домовленість, досягнута 9 лютого 2017 року під час офіційного візиту до штаб-квартири НАТО Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана).

Програмна підтримка імплементації проектів у сфері захисту прав людини

2017 рік став плідним і для проектів у сфері захисту прав людини. Міністерство внутрішніх справ запровадило комплексну ґендерну політику, переглянуло підходи до  боротьби із торгівлею людьми, домашнім та ґендерно-обумовленим насильством, а також заклало фундамент структурної трансформації системи захисту дітей.

1. Ґендерна політика

30 січня 2017 року на базі Міністерства внутрішніх справ створено Міжвідомчу робочу групу з імплементації резолюції Ради Безпеки ООН №1325 «Жінки, мир, безпека», до складу якої увійшли провідні ґендерні радники з українських та міжнародних організацій. Дану групу було створено з метою розробки відповідного Плану дій Міністерства щодо виконання резолюції РБ ООН 1325. Головним завданням Плану дій  визначено розбудову довіри до правоохоронної системи, розширення участі жінок у правоохоронній діяльності та забезпечення більшої безпеки кожному громадянину України. Цей План також покликаний створити сприятливий клімат для забезпечення рівних прав та можливостей, нульової дискримінації та далекосяжних структурних змін, які позитивно трансформують як саму систему Міністерства, так і українське суспільство у більш широкому контексті.

Протягом 2017 року вищезазначеною Робочою групою завершено роботу із розробки Плану дій і відповідного механізму моніторингу та оцінки виконання Плану. Зазначені документи погодженні Міністерством.

Ще одним проривом у цьому напрямку став пілотний проект із створення мережі контактних осіб з ґендерних питань, розроблений у партнерстві з КМЄС та підтриманий Академією Фольке Бернадотта (Швеція). Контактні особи з ґендерних питань призначаються з числа співробітників системи Міністерства та поєднують свої функціональні обов’язки з такими завданнями як консультування керівництва з питань ґендерної політики, підвищення обізнаності з питань ґендеру,  а також проведення ґендерного аналізу та звітності.

Створення даної системи є одним з найбільш амбітних завдань для МВС, оскільки Україна ніколи не мала досвіду створення такої системи у державних установах, при цьому світовий досвід свідчить, що мережа контактних осіб з ґендерних питань є найефективнішим механізмом реалізації ґендерної політики, оскільки її функціонування передбачає створення комплексного механізму щодо прийняття рішень, формування політики, оцінки та моніторингу. Перші 26 контактних осіб пройшли спеціалізоване навчання від академії Фольке Бернадотта 14-16 листопада 2017 року.

2. Поліцейська мережа протидії домашньому насильству (ПОЛІНА)

Запобігання домашньому насильству було проголошено одним з найважливіших пріоритетів для МВС на 2017 рік. Для забезпечення належної профілактики, ідентифікації та реагування на випадки домашнього та ґендерно-обумовленого насильства ми ініціювали запуск Поліцейської мережі протидії домашньому насильству, що отримали кодову назву ПОЛІНА (Поліція проти насильства). 12 червня 2017 року пілотування проекту було офіційно розпочато в Києві, Одесі та Сєвєродонецьку.

Головне нововведення Мережі –  безпрецедентний для України механізм міжвідомчої координації та комунікації, необхідний для надання належної допомоги потерпілим та забезпечення належного покарання для злочинців. Мережа функціонує у формі мобільних груп (дільничні офіцери, слідчі, працівники ювенальної превенції), що спеціалізуються на протидії домашньому насильству та тісно співпрацюють з патрульною поліцією і працівниками соціальних служб для забезпечення оперативної допомоги потерпілим. Протягом року за підтримки ОБСЄ, Фонду народонаселення ООН, ПРООН та КМЄС  спеціалізоване навчання із питань протидії та запобігання домашньому насильству пройшли 84 працівники поліції та 153 оператори гарячої лінії 102.

Протягом 12/06/2017 - 01/12/2017 мобільні групи здійснили 1563 виїзди на випадки насильства в сім'ї, з них прийнято 569 рішень на місці події, 286 осіб повідомили про якісне надання послуг мобільними групами ПОЛІНА.

Проект отримав вагому суспільну підтримку та широко освітлювався національними  міжнародними ЗМІ. До кінця 2017 року поліцейські групи ПОЛІНА запрацюють у Дніпрі, Маріуполі та Бердянську. У 2018 році проект буде розширений на всю територію міста Києва, Хмельницький та Львів.

7 грудня 2017 року Закон «Про запобігання та протидію з домашньому насильству» пройшов друге читання в парламенті України. Після підписання Президентом України поліція отримає новий ефективний механізм ідентифікації та реагування на цей злочин.

3. Зміна підходу до протидії торгівлі людьми

15 грудня 2016 року МВС представило нову Візію з питань боротьби з торгівлею людьми, в основі якої – зміцнення  співпраці між суб’єктами протидії торгівлі людьми та посилення зусиль Національної поліції щодо виявлення, переслідування та засудження осіб, причетних до торгівлі людьми.

У партнерстві з МОМ Міністерством також розроблено програми, спрямовані на залучення бізнесу та публічних осіб до проведення спільних публічних кампаній з профілактики та боротьби із злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми.

Як наслідок, за 11 місяців 2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 321 факт за статтею 149 ККУ (Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо людини). У порівнянні з аналогічним періодом за минулий рік цей показник виріс на 177%.

Завдяки цим досягненням та посиленій міжвідомчій взаємодії за результатами щорічного звіту Державного департаменту США «Торгівля людьми 2017», що був представлений 27 червня 2017 року, Україна вийшла з групи країн, в яких процвітає торгівля людьми.

4. Нова система захисту дітей

31 серпня 2017 року Міністерство внутрішніх справ України, Національна поліція України, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Agriteam Canada підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо впровадження ініціативи зі співробітництва у сфері захисту дітей, що закладає фундамент сучасної системи правосуддя, дружньої до дітей.

Меморандум спрямований на виконання  2 основних завдань:

- перегляд системи підготовки Національної поліції в частині захисту прав дітей з метою розробки та інтеграції нових навчальних модулів, що охоплюють усі аспекти роботи з дітьми;

- перегляд функцій різних підрозділів Національної поліції України, що уповноважені працювати з дітьми,  з метою створення окремого незалежного департаменту захисту прав дітей, здатного ефективно реагувати на сучасні виклики безпеці дітей.

Зокрема, для реагування на сучасні загрози між Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією України та компанією «Київстар телеком» підписано Меморандум про співпрацю, у рамках якого впроваджується спільна соціальна послуга «Пошук дітей». «Пошук дітей» – це інформаційна розсилка від Київстар, мета якої – допомогти Національній поліції України у розшуку зниклих дітей. На запит Національної поліції Київстар надсилає SMS-повідомлення своїм абонентам, які могли бути свідками зникнення і можуть повідомити правоохоронним органам інформацію, що могла б допомогти відшукати дитину. Пілотування системи розпочалося у Києві 15 вересня 2017 року. Перші результати планується оголосити на початку 2018 року.

Реформування Державної служби надзвичайних ситуацій

Для виконання Стратегії реформування Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС), затвердженої Кабінетом Міністрів України 25 січня 2017 року, Проектний офіс спрямовував свої зусилля на:

- підвищення функціональної спроможності ДСНС для ефективного захисту населення від пожеж та надзвичайних ситуацій, що відбувається за рахунок створення місцевих пожежних команд у новостворених територіальних громадах та запровадження руху добровольців-вогнеборців;

- зменшення надмірного регуляторного впливу cистеми державного нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки для підвищення рівня довіри населення та бізнесу до держави.

У ДСНС функціонує 986 пожежно-рятувальних підрозділів чисельністю 36 тис. осіб, при нормативній потребі особового складу 42 тис. осіб. Пожежно-рятувальні підрозділи ДСНС мають на озброєнні близько 4 тис. од. пожежної техніки, більше 80% якої підлягає списанню. Кадровий голод та зношеність матеріально-технічної бази перешкоджають своєчасному реагуванню на пожежі та надзвичайні ситуації, в результаті чого час прибуття перевищує встановлений норматив у 20 хвилин у 2-3 рази. 

Для ефективного вирішення цієї проблеми та сприяння процесу децентралізації продовжується створення нових місцевих пожежних команд (МПК) та центрів безпеки.

Протягом 2017 року відкрито 41 МПК, з них 22 – у новостворених ОТГ. Три МПК у Донецькій області відкрито у новому для України форматі  центрів безпеки громадян, де під одним дахом працюють пожежні команди та  відділення поліції, що допомагає економити місцеві бюджети та підвищувати час оперативного реагування, що в свою чергу допомагає рятувати життя та майно наших громадян. Станом на сьогодні по одному центру безпеки побудовано в Івано-Франківській та Дніпропетровський областях, очікується будівництво ще 3 нових центрів безпеки у Донецькій області.

Іншим важливим елементом цього процесу є залучення добровольців до гарантування безпеки в громадах. Добровольчий рух – це не лише загальнопоширена та економічно-виправдана світова практика, це також історична українська традиція, яку ми, на жаль, забули. І саме зараз надзвичайно важливо її відроджувати, адже на шляху перетворень ми хотіли б бачити не тільки систему, але й суспільство. І суспільство також розуміє це. Проведене нами у партнерстві з IREX та КМІС дослідження громадської думки показало, що 69% респондентів підтримують розвиток руху добровольців-вогнеборців.

Для полегшення роботи громад зі створення команд добровольців-вогнеборців спеціалістами ДСНС та Проектного офісу, за допомогою громадської організації УНЦПД  та IREX,  підготовлені методичні рекомендації для громад щодо організації цивільного захисту в умовах децентралізації з акцентом на пожежну безпеку; розроблено типовий статут для майбутніх добровільних пожежно-рятувальних підрозділів, програму тренінгів та комунікаційну стратегію.

В результаті  проведення рекрутингової кампанії в пілотних громадах Донецької області 71 особа виявила бажання долучитися до руху добровольців-вогнеборців.  Незабаром вони пройдуть курс базової підготовки, розроблений у партнерстві з Українським Комітетом Червоного Хреста, зокрема, безкоштовні сертифіковані тренінги з надання першої домедичної та першої психологічної допомоги.

Оскільки децентралізація пожежної безпеки є невід’ємною частиною реформи децентралізації в цілому, МВС встановило стратегічне партнерство з ключовим суб’єктом цього процесу – Міністерством регіонального розвитку та будівництва. Ядро цього партнерства полягає в розробці спільного бачення безпеки на місцевому рівні, представленого центрами безпеки. Ці центри мають об'єднати під одним дахом пожежну команду, поліцейську дільницю та кабінет швидкої допомоги. У партнерстві з Мінрегіоном експерти ПО розробили стандарти центрів безпеки та  продовжують працювати над проектно-технічною документацією, яка допоможе зменшити витрати на юридичну підтримку та буде використана для отримання державних субвенцій на будівництво центрів безпеки.

Проектний офіс також сприяв передачі 8 тон пожежного спорядження та 600 одиниць спецодягу, наданих ДСНС Канадською місією допомоги пожежникам, в  частині заходів, пов'язаних з координацією донорів та залученням донорської допомоги до процесу реформування.

В цілях дерегуляції системи Пожежної інспекції експертами Проектного офісу у співробітництві із BRDO розроблено дорожню карту концепції переходу від системи державного нагляду  до сучасної моделі центру управління ризиками. В рамках підготовки стратегії здійснено АРВ та перегляд більше 170 нормативних актів з пожежної безпеки,  розроблено проект змін до постанови №306 Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року націлений на зменшення кількості суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику та запровадження альтернативи плановим заходам державного нагляду у вигляді страхування цивільно-правової відповідальності, завершено роботу над найбільшим проектом внесення змін до Кодексу цивільного захисту. Головна мета цих заходів  – перейти на ризик-орієнтований підхід та запровадити сучасні європейські підходи на кшталт Директиви «СЕВЕЗО ІІІ».

Для покращення публічного іміджу пожежної інспекції та наближення держави до бізнесу, Міністерством відновлено роботу консультаційних центрів пожежної інспекції, де громадяни можуть отримати безкоштовну індивідуальну консультацію з питань, пов'язаних із відкриттям та веденням бізнесу в контексті пожежної безпеки. За результатами цієї діяльності в рейтингу «Відкритість уряду», опублікованому 29 листопада 2017 року,  Державна служба надзвичайних ситуацій посіла перше місце не в останню чергу завдяки роботі консультаційних центрів.

Всі ці заходи покликані створити нову та прозору систему пожежної інспекції, що сприятиме більшому захисту населення від пожеж та надзвичайних ситуацій, а також створить кращий бізнес-клімат за рахунок зменшення регуляторного навантаження на підприємства.

Підтримка триваючих реформ

Проектний офіс також активно залучався до підтримки реформ, що стартували до 2017 року.

В рамках антикорупційної складової реформування МВС стару систему МРЕВ було замінено на сучасні Сервісні центри – новітні фронт-офіси з надання адміністративних послуг населенню. З квітня 2016  року відкрито 34 сервісні центри, а до кінця 2017 року по всій території України працюватиме 50 Сервісних центрів. Головна ідеологія Сервісних центрів – швидке та зручне надання послуг населенню. В основі роботи центрів – прозорі бізнес-процеси та клієнт-орієнтований підхід.

У березні 2017 року для того, щоб зробити громадські послуги ще більш доступними для українців, Міністерство запустило мобільні сервісні центри, щоб дістатись до найбільш віддалених сільських районів України. Упродовж року Проектний офіс надавав консультативну підтримку та сприяв залученню донорських інвестиції для розвитку сервісних центрів, зокрема, запуску онлайн-послуг та ІТ-рішень, таких як замовлення довідки про відсутність судимості та проходження тестів з ПДР онлайн.

В рамках взаємодії із IREX Проектний офіс сприяв продовженню співробітництва по лінії налагодження комунікації між громадами та Національною поліцією, партнерський діалог між якими є запорукою безпеки кожного громадянина.  В рамках даного проекту спеціалістами Проектного офісу у партнерстві з IREX та Канадською поліцейською місією представлено концепцію Сусідської варти (Neighbourhood watch) – створення системи відповідальних за безпеку окремого району представників громади, що діють у якості зв’язкових між громадою та поліцією.  Така система взаємодії дозволяє вчасно та оперативно реагувати на злочини та попереджувати їх, виявляти найбільш криміногенні райони та вживати відповідних заходів щодо їх убезпечення. Більше того, цей проект покликаний побудувати нову культуру безпеки шляхом зміцнення довіри до поліції та самих сусідів, в якій відповідальність за спокій та безпеку окремого будинку розподіляється між державою та громадянами. Міністерство також планує застосувати підхід «Сусідства» до заходів, що стосуються децентралізації системи цивільного захисту. Наразі проект проходить пілотування у Вінниці, Борисполі, Рівному, Луцьку, Хмельницькому та Чернівцях.

2017 рік був дійсно роком багатим на визначні подій та революційні проекти. Ми стали першим українським урядовим відомством, яке запровадило комплексну ґендерну політику, вжито системних кроків для забезпечення повноцінної реалізації наших зобов'язань перед європейськими партнерами, розроблено нові ефективні способи боротьби з такими чутливими проблемами, як торгівля людьми та насильство в сім'ї. Проте найбільшим нашим досягненням стало зростання довіри українців до правоохоронної системи. Міністерство внутрішніх справ України висловлює щиру подяку своїм українським колегам та міжнародним партнерам, неоціненна підтримка яких щодня мотивувала нас на досягнення нових результатів та запуск спільних ініціатив. Ми сподіваємось, що проекти, ініційовані в 2017 році, ставатимуть ще більш комплексними та служитимуть на користь України та її громадян.